Nyers fasírt
Lehet, hogy nem kellene fasírtnak nevezni? Nem húsból van, és nincs is kisütve. Jó, de akkor mi legyen a neve? Fűszeres golyók magokból és zöldségekből? Kicsit hosszú… De a lényeg nem is a neve, hanem az, hogy az egyik legfinomabb nyers étel, amit valaha ettem. Lehet variálni a fűszerezését, az összetevők arányát, és mindig más és más ízű lesz.
Nem kell hozzá feltétlen aszalógép, a sütőben is el lehet készíteni, és elsőre is sikerülni szokott, tehát a kezdők is bátran nekiláthatnak 🙂 Saláta mellé vagy csak úgy is remek nyers fogás…
10 személyre adom meg a hozzávalókat, mert érdemes egyszerre több fasírtot készíteni, hűtőben 5 napig eláll, de ha lefagyasztod, tovább is.
Hozzávalók 10 személyre:
30 dkg napraforgómag (előtte mossátok le, áztassátok legalább 3-4 órát, majd jól szárítsátok meg)
25 dkg sárgarépa
40 dkg zeller
10 dkg kápia paprika
30 dkg aszalt paradicsom*
5 dkg lilahagyma
1-2 gerezd fokhagyma
só, fűszerek ízlés szerint, bors, füstös paprika, zöld fűszerek…
*kétféle aszalt paradicsom van. Az olajban eltett, és a csupasz, száraz. Az olajban eltett aszalt paradicsomot vedd ki az üvegből, és lehetőleg minél kevesebb olajjal együtt mérd ki a 30 dkg-ot. Ha száraz paradicsomod van, akkor áztasd be vízbe, hogy felpuhuljon, és úgy mérd ki a 30 dkg paradicsomot (már puhán)
Lehet fasírtot készíteni aszalt paradicsom nélkül is, de… hát… egy klasszissal jobb lesz az íze, ha teszel bele aszalt paradicsomot. Nem érdemes kihagyni. KELL BELE!!!!!
A napraforgó magot elő kell készíteni, áztatni, majd szárítani. Ezt jobb, ha előző nap elvégezzük, így aznap már nincs vele gond.
A hozzávalókat aprítógépbe tesszük, és egy könnyen formázható masszát készítünk belőle. Ne legyen túl darabos (mert akkor szétesik), és túl pépes se, mert akkor nehéz formázni, szétfolyik a kezünkben.
Kóstolni kell, hogy az ízvilág közel álljon hozzád. Azt tudni kell, hogy az aszalással intenzívebbek lesznek az ízek, ha most sós, akkor aszalás után még sósabb lesz.
Ez a massza kb 1,4 kg, ebből 40 darab 35 grammos golyókat lehet formázni. Fagyiskanállal lehet a legkönnyebben egyforma darabokat kimérni. Így nem kell méricskélni, és biztos, hogy egyformák lesznek. Nem csak az esztétika miatt, hanem azért jó lenne, ha egyszerre lehetne őket kivenni az aszalóból, sütőből, és egyformán száradnának ki.
Ha megformáztuk a golyókat (persze lehet lapos, lehet henger alakú, vagy bármilyen, ahogy tetszik), egy tepsibe tesszük, és betoljuk a sütőbe először 60 fokon, majd 1 óra után visszavesszük 50 fokra, és így szárítjuk még 2-3 órát. Az ajtót hagyd nyitva egy ujjnyira, hogy a pára el tudjon távozni, (kitámaszthatod egy fakanállal vagy konyharuhával).
Aszalógépben is 1 óra 60 fokon, majd még 2-3 óra 50 fokra visszavéve.
Akkor jó, ha kívül már száraz, megfogható, belül pedig puha és lágy.
Legfinomabb így melegen, ahogy az aszalóból vagy sütőből kiveszed. Kóstold csak meg úgy frissen, el fog varázsolni 🙂
Salátával, sok friss zöldséggel edd!
Lehet variálni mindenféle földi jóval… reszelt káposztával, brokkolival, különböző fűszerekkel, engedd csak el a fantáziádat, és láss hozzá !!!